مصاحبه با روزنامه همشهری

سنباده اکشن برای نخستین بار در کشور و با تلاش متخصصین شرکت سنباده اکشن به تکنولوژی برتر تولید سنباده SCOURING PAD ( اسکاچ ) دست یافت

تاریخچه شرکت شرکت اکشن در سال ۱۳۴۹ با هدف تولید سنباده مورد نیاز در صنایع کشور با بکارگیریه پرسنل ایرانی و متخصصین خارجی و استفاده از – ماشین آلات اروپایی، آمریکایی و داخلی در شهر صنعتی البرز قزوین تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت. از آنجا که صنعت سنباده بصورت آکادمیک در هیچ یک از مراکز علمی و آکادمیک تدریس نمی گردد و دانسته های موجود صرفا در انحصار دو کمپانی معظم بين المللی( کار براندوم ونورتون) و می باشد، تاسیسات این شرکت با همکاری گروه کاربراندوم (بزرگترین تولید کننده سنباده در جهان) به همراه مهندسین کمپانی PETER SCHAWEE آلمان نصب و راه اندازی گردید .

در طول سالیان جنگ تحمیلی و با توجه به اولین تحريم اقتصادی علیه ایران، شرکت اکشن بعنوان عمده ترين تامین کننده سنباده صنایع کشور و پس از آن بیشترین سهم بازار را از آن خود نمود و سپس با عنایت گستردگی ابعاد بخش صنعت و احساس تکمیل برخی سنباده های تخصصی و نیز در نظر داشتن فرسودگی ماشین آلات در سال 1386 جهت نوسازی همت گمارده و همزمان تمامی سهام به مدیریت جدید واگذار و ایشان با شناخت عمیق نسبت به وضعیت نیاز صنایع و تغییرات ایجاد شده در زمینه موارد مصرف در جهت نو سازی و تکمیل خطوط تولید بر آمده و ضمن ورود ماشین آلات خط اصلی به مرمت و اصلاح ريشه اي ساختار آن اقدام نمودند.

سرانجام در اوایل سال ۱۳8۷ با اتمام نصب ماشین آلات فاز دوم توسعه پایان یافته و خط یک کارخانه با حضور نمایندگان استان قزوین و بانیان سازمان صنایع مورد بهره برداری مجدد قرار گرفته و همزمان کلنگ فاز دوم و سوم بدست ریاست سازمان جهت تاسیس واحدهای جانبي به زمین خورد که هم اکنون 80 درصد عملیات فیزیکی آن به پایان رسیده و با ورود بخش دیگری از ماشین آلات نیازهای دیگری در بخش صنعت توسط این واحد یگانه کشور مرتفع و از خروج مقادير مشابهی ارز جلوگیری بعمل خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با تولیدات این شرکت و فعالیت های آن در خلال برگزاری نمایشگاه صنعت استان قزوین با آقای کاظم فیضی مدیر عامل شرکت گفت گویی انجام داده ایم که در ذیل می خوانید :

تکنولوژی تولید سنباده در دنیای امروز مختص چه کشور ها و شرکت هایی است و شرکت اکشن چه جایگاهی دارد؟

همانطوری که گفته شد بدلیل انحصاری بودن صنعت سنباده در دنیا، نیازهای این صنعت صرفا توسط صاحبان و دارندگان این فن آوری قابل تهیه می باشد و از آنجا که شرکت اکشن در سطح بین المللی به عنوان دارنده و صاحب تکنیک شناخته می شد، تفاهم نامه ای بین این شرکت و گروه کاربراندوم در جهت مبادله اطلاعات فنی به صورت متقابل متعلق می باشد و طرفین ضمن بکارگیری و معرفی تکنیک های بدست آمده با یکدیگر در بخشی از مبادلات تجاری همکاری نزدیک دارند و قسمتی از مایحتاج طرف مقابل توسط هریک از آنها تهیه و تدارک می گردد. امروزه این فن آوری بشکلی است که این شرکت قابلیت ساخت انواع سنباده با کیفیت های مختلفی را دارا می باشد و توان رقابت با محصولات خارجی را با کیفیتی بسیار بالا و قیمتی بسیار پایین تر از مشابه وارداتی آن را دارد بعنوان مثال  این توان تا جایی گسترده است که به می توان سنباده  با ارزش وارداتی ۴۰۰۰ ریال را به قیمت 7۰۰ ریالی با کیفیت مورد قبول تولید و سودی مناسب نیز حاصل نمود آنچه در اینجا قابل ذکر است این نکته می باشد که متاسفانه در بخش صنعت کشور در بسياری از موارد سنباده متناسب با نوع صنعت استفاده نمی گردد و در صورت استفاده صحيح از انواع درست طبیعاتا ضمن کاهش هزینه های تولید محصول نهایی نیز با کیفیتی بهتر قابل دسترسی می باشد.

موارد مصرف این محصول در چه زمینه هایی هست ؟ امروزه سنباده نه تنها در بخش صنعت بلکه در جای جای زندگی بشر نقش ویژه ای دارد تا آنجا که این محصول استراتژیک حتی در منازل نیز بصورت گسترده و به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که سنباده بشکل پد ظرفشویی ( اسکاچ ) در تمامی آشپزخانه ها و در کیف خانمها تحت نام سوهان ناخن بی آنکه به ماهیت آن توجه گردد استفاده می شود . از دیگر بخش های صنعت که بصورت گسترده از این کالا بهره می برند می توان به صنایع – خودرو سازی -صنایع چوب و نئوپان و ام دی اف – صنایع کشتی سازی – صنایع ریخته گری – صنایع نساجی – صنایع تراش سنگ و شیشه نقاشی ساختمان – نقاشی خودرو – صنایع پرداخت آلیاژها – صنایع دستی – صنایع فلزی صنایع نظامی – پزشکی و دندانپزشکی اشاره نمود و یادآور گردید که بدون حضور سنباده هیچیک از صنایع قابلیت و دقت لازم را جهت ارائه محصولی با کیفیت مطلوب و در خور را دارا نمی باشند .

لطفا در خصوص تنوع محصولات شرکت نیز توضیح بفرمائید ؟ تنوع محصولات در صنعت سنباده بالغ بر بیش از ۴۰۰۰۰ نوع از نظر شکل، دانه بندی، نوع اتو ریگ، سایز و غیره می باشد که عمده ترین سرفصل های مربوطه آن بشرح زیر است :

– انواع سنباده پارچه ای بشکل رول ، ورقه ای و ع دیسکی – انواع سنباده کاغذی به اشکال رول ، ورقه ای و دیسکی و انواع سنباده پوست آب با بکینگ کاغذ لاتکس و کرافت – انواع سنباده فیبری -انواع سنباده پشت کرکی – انواع فلاپ دیسک و فلاپ ویل – انواع سنباده چتری – انواع سنباده اسکاچی با تنوع زبر، نیمه زبر و نرم و همچنین اسکاچ خانگی – انواع سنباده تسمه ای پارچه ای و کاغذی – انواع سنباده های سنگی جهت برش و ساب – انواع سنباده های تخصصی و سفارشی بر اساس نیاز مشتریان.

لطفا در خصوص برنامه های آتی شرکت و فاز سوم که قرار به راه اندازی آن است توضیح دهید ؟ هدف از ورود به فاز سوم در مجموعه اکشن و تکمیل سبد کالایی ، مطابق با نیاز بازار مصرف داخلی و نیز صادرات بخشی از آن به سایر کشورها و در قالب تفاهم نامه في مابين با گروه کاربراندوم می باشد . در فاز دوم ضمن بکار گیری از تاسیسات مورد نیاز جهت تکمیل محصول نهایی، تکنولوژی های جدید برای محصولات روز جهانی نیز دیده شده که ذیل به آن اشاره می گردد .

– فن آوری تولید SCOURING PAD که در حال حاضر در انحصار یک شرکت آمریکایی صاحب نام می باشد . این محصول که نوع خانگی آن با نام اسکاچ ظرفشویی شناخته می شود در صنعت جایگاه معتبری دارد و در بخشهای آلیاژی و براق سازی کرم ، نیکل و استیل مورد مصرف فراوان دارد. با توجه به ویژگی خاص این محصول، ماشین آلات مربوطه و انتقال تکنولوژی صرفا ” توسط کمپانی مادر و تحت لیسانس خود ایشان و با قیمتی بالغ ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار قابل تهیه است که با وری مزبور و روش ساخت ماشین آلات مورد نیاز، این مجموعه با قیمتی بالغ بر ۶ میلیون دلار سفارش و طی ۶ ماه آینده در محل کارخانه نصب خواهد گردید . و فن آوری تولید سنباده ENDLESS یا تسمه ای نیز از دیگر دستاوردهای متخصصین شرکت اکشن می باشد که با نصب ماشین آلات تحت سفارش نگرانی بخش صنعت در استفاده از محصولات بی کیفیت خارجی که منجر به جدا شدن تسمه در محل اتصال می باشد نیز مرتفع می گردد.

در حال حاضر آیا این شرکت برنامه ای برای واردات ماشین آلات جدید دارد ؟ بله در حال حاضر این شرکت ماشین آلات زیر را سفارش و در شرف ورود دارد .

– خط کامل SCOURING PAD – خط کامل ENDLESS LINE . خط کامل تمام اتوماتیک سنباده سنگی جهت برش و ساب – . خط کامل ایستایی انواع ریگ (  Machine ELECTROSTATIC) -خط کامل تولید رزین مخصوص سنباده – خط کامل تولید لامینت – سیستم چاپ آنلاین محصولات -سیستم تامین گرمایش مازاد جهت کوره های 1,2 -سیستم کیورینگ جامبو رول -سیستم برش زاویه ای با برداشت ریگ – خط کامل تولید فلاپ ويل و سنباده غلطان – خط کامل تولید سنباده فیبری بصورت اتوماتیک -سیستم میکر -سیستم جداکننده ریگ -سیستم میکسرهای اتوماتیک – شیرینگ پک.

لطفا در خصوص سرمایه گذاری این شرکت توضیح دهید ؟ الى ۸۰ ٪ سرمایه و انتخاب نیروهای فعال مورد نیاز جهت نوسازی، تامین ماشین آلات جدید ساخت ابنیه، تامین مواد اولیه و نیز تربیت نیروهای متخصص در داخل و خارج از کشور توسط مدیریت شرکت انجام گردیده که با توجه به مسئله تحریم اقتصادی و محدودیت های بانکهای ایرانی، بخش عمده از پیش پرداختهای لازمه جهت ماشین آلات و مواد اولیه بصورت نقدی و در قالب بدون انتقال ارز صورت پذیرفته به است .

در پایان با تشکر از وقتی که در اختیار روزنامه  بی همشهری قرار داده اید چه صحبتی با مسئولین دارید؟

با توجه به ویژگی و انحصاری بودن این صنعت و نیز سنگینی ارزش سرمایه گذاری ، حمایت بی شائبه مسئولین در بخشهای صنایع، بازرگانی و مالی بشدت ملموس می باشد تا ضمن ایجاد اشتغال از خروج ارز نیز جلوگیری بعمل آید .