مصاحبه با روزنامه همشهری 2

با تحمل هزینه های فراوان عملیات توسعه فاز دوم، شرکت اکشن را جهت بهره برداری تا پایان نیمه اول سال ۱۳۸۹ در دست اجرا داریم 

در پی گزارش ۲۳ دیماه سال جاری ، با توجه به اهمیت سنباده در صنایع کشور برآن آمدیم تا اطلاعات جامع تری از این صنعت ارزشمند را به سمع و نظر برسانیم . لذا با ریاست محترم هیئت مدیره شرکت اکشن ، جناب آقای امید اخباراتی ( تنها تولید کننده صنعتی سنباده کشور ) گفتگویی انجام ایم که ذیلا ملاحظه میفرمایید :

همشهری : با سلام و تشکر از وقتی که به ما دادید  -امید اخباراتی : سلام علیکم ، خسته نباشید – همشهری : جناب آقای اخباراتی همانطوریکه مستحضر هستید در مصاحبه قبلی با مدیریت محترم عامل شرکت در ارتباط با موضوعات صنعت سنباده بطور سرفصلی و در جهت آشنایی مخاطبين، گفتگویی صورت پذیرفت ولی از آنجا که کلیه صنایع بدون حضور سنباده عملا ” قادر به ارائه محصولات نمی باشند، تصمیم گرفتیم که اطلاعات بیشتری را کسب و در اختیار صاحب نظران قرار دهیم . -امید اخباراتی : عرض تشکر از شما و همکاران مطبوعاتی جنابعالی، از اینکه به بخش صنعت کشور و بخصوص این یگانه واحد تولیدی حسن نظر دارید. همانطوریکه اشاره فرمودید و قبلا ” نیز توسط مدیریت محترم عامل شرکت عنوان گردید، شرکت که از سال ۱۳۴۹ فعالیت خود را شروع و در خدمت صنایع کشور می باشد که البته این موضوع در شعار کفایت نمی کند و انشاالله در عمل نیز یگانه باشیم و در این راه قدمهای جدی را برداشته ایم.

البته با تحمل هزینه های فراوان عملیات توسعه فاز دوم را نیز جهت بهره برداری تا پایان نیمه اول سال ۱۳۸۹ در دست اجرا داریم • همشهری ، بازار امروز بر اساس دو اصل کیفیت و قیمت ارزیابی می گردد، رقابت با سایر تولید کنندگان در سطح بین المللی و داخلی را چگونه ارزیابی می فرمایید؟ امید اخباراتی : تکنولوژی تولید سنباده در دنیای امروزی، البته به شکل صحیح آن، با گذشت سالیان متمادی از حضور این محصول استراتژیک همچنان در انحصار دو گروه کاربراندوم و نورتون قرار دارد .البته شرکت اکشن با توجه به قدمت دیرین و بکارگیری برترین متخصصین این رشته صنعتی که در کل جهان انگشت شمار می باشند، تمامی فن آوری مورد نیاز را در اختیار دارد و منهای ۶۰ ٪ مواد اولیه مورد نیاز به هیچ شکل دیگری وابستگی به سایر شرکتها در زمینه تولید ندارد که این ۴۰ ٪ نیز در ۳۰ ماه گذشته کسب شده است و شرکت را با هزینه های شدید تحقیقاتی روبرو کرده است و حتی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این مجموعه صنعتی در تبادل اطلاعات فنی با گروه معظم کاربراندوم که بزرگترین تولیدکننده سنباده دنیا هستند نیز می باشد و در پاره ای موارد با ارائه مشاوره فنی و تخصصی به ایشان به سایر اطلاعات مورد نیاز هم دسترسی داریم . لذا از بابت – رقابت کیفی با محصولات خارجی ( نوع مرغوب ) جای نگرانی وجود ندارد و حتی اخيرا ” با دستیابی به برخی تکنولوژیهای جدیدتر و در نتیجه کاهش هزینه های تولید و نیز در جهت حمایت از بخش صنعت کشور بزودی شاهد کاهش قیمت تا سقف – ٪ ۵۰ بر روی عمده محصولاتمان خواهیم بود و این به معنای قدرت رقابت بالا در کنار . – کیفیت مطلوب می باشد .

بعنوان مثال سنباده فلينت ما که با قیمت ۱۱۰۰ ریال برای نمایندگان فروش عرضه می شد اکنون با قیمت ۵۵۰ ریال و با سنباده های رول پارچه ای که قیمت پایه آن ۵۳۰۰۰۰ ریال ۶۵۰۰۰۰ ریال و ۷۵۰۰۰۰ به فروش می رسید از ابتدای سال ا ۱۳۸۹ با قیمت ۳۳۰۰۰۰ ریال ، ۴۵۰۰۰۰ ریال و ۵۰۰۰۰۰ ریال جهت – تحویل درب کارخانه توزیع خواهد شد . شایان ذکر است که هم اکنون حداقل قیمت – کم بهاترین سنباده در بازار در حدود ۱۰۰۰ ریال می باشد که این حرکت ما قاعدتا انقلابی در این عرصه محسوب می گردد همشهری : پس با این تفاسیر جایی برای رقابت برای خارجی ها باقی نمی ماند؟- امید اخباراتی : ما به این اصل معتقد هستیم کیفیت می باشد و طبیعتا حضور سایر رقبا را در کنار خود موثر و سازنده میدانیم و امید داریم سایر رقبای ما در خارج از ایران نیز توان حضور با شرایط جدید را پیدا کنند تا در سایه این عملکرد صنعتگران ایرانی حق انتخاب بهترین را داشته باشد. همشهری : بازار کشورهای همجوار را چطور می بینید آیا حرکات صادراتی را در مرحله فعلی و پس از عملیات توسعه دوم احتمال می دهید ؟ امید اخباراتی: بله. خوشبختانه در امر صادرات نیز موفقیت های قابل توجهی داشته ایم و هم اکنون مشتری هایی از – کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی و مالزی خواستار محصولات اکشن هستند .البته یکی از طرفهای خارجی خواهان تبادل کالا بصورت پایاپای می باشد – که در این باب مشغول مذاکرات نهایی است و انشاالله پس از بهره برداری – از فاز دوم توسعه، حجم بزرگی از صادرات – را پیش رو خواهیم داشت . همشهری : جناب آقای اخباراتی یکی از معضلات بازار کشور و نیز صنایع داخلی سیستم دمپینگ یا پایین فروشی توسط تولید کنندگان چینی است. آیا صنعت سنباده بخصوص در ایران با این مشکل روبرو نیست؟ – امید اخباراتی : همانطوریکه عرض کردم فن آوری این صنعت در اختیار دو گروه اصلی بین المللی می باشد و این تکنولوژی تا کنون در اختیار چینی ها قرار نگرفته، لذا از نظر ما با شرایط کیفی فعلی چین در این صنعت، آنها رقیب جدی بشمار نمی آیند ولی بهرحال یکی از ابزارهای حمایتی از تولید کننده داخلی ایجاد تعرفه های ورودی بالا و کنترل کیفی در مبادی ورودی است که امید داریم توسط ارگانهای ذیصلاح اجرایی تر گردد. همشهری : آیا تا کنون اقدامی در ارتباط تعرفه ها صورت پذیرفته است؟- امید اخباراتی : رایزنی های زیادی با مسئولین داشته ایم و خوشبختانه تمامی دست اندکاران به این سو گام بر میدارند و انشالله حرکاتی را در سال آینده احتمال می دهیم تا شکل بگیرد تا شرایط را بهبود بخشد. همشهری : در مصاحبه قبلی مدیریت محترم عامل شرکت در ارتباط با موضوع طرحهای توسعه شرکت اکشن نکاتی فرمودند که باعث افتخار گردید . پیشرفت این طرحها در چه مرحله ای قرار دارد؟- امید اخباراتی : بله همانطوریکه قبلا هم عنوان شد ، تا کنون به همراه ( Company Sister ) خود شرکت کیمیا پژوه بیش از ۸۰ % پیشرفت فیزیکی داشته ایم و به لطف خدا  پایان نیم سال اول سال ۱۳۸۹ کلیه پروژ ها جهت محصولات جدید به مرحل بازدهی و تولید خواهد رسید و ورود محصول با کیفیت تمام ایرانی اسکاج خانگی و صنعتی را برای اولین بار در کشور شاهد خواهیم بود .

همشهری: با توجه به راه اندازی خط دوم نتیجه چگونه خواهد شد؟- امید اخباراتی : قطعا ” با بکارگیری ماشین آلات جدید در فاز دوم و با توجه به نیاز برای اولین بار در چند سال گذشته، شیفت شبانه تولید را هم اضافه خواهیم کرد. طبیعتا با راندمان تولیدی بالاتر و تنوع محصولات گسترده تر در بازار حضور خواهیم داشت . همشهری :با توجه به مسئله تحریم اقتصاد کشور، آیا برای تأمین فن آوری برای پروژه های جدید و همینطور مواد اوليه دچار مشکلات خاصی شده اید؟ امید اخباراتی : در بحث فن آوری می شود گفت خیر ، چون خودمان صاحب تکنیک هستیم . البته در پاره ای مواردی مجبور به تبادل اطلاعات خودمان با طرف خارجی شده ایم به این معنا که با ارائه برخی دستاوردها به فن آوری دیگری دسترسی پیدا کرده ایم و از این بابت مشکل خاصی نداریم ولی در موضوع تأمين مواد اولیه بعضی اوقات بدلیل عدم پذیرش اعتبارات اسنادی بانکهای ایرانی از سو ی بانکهای خارجی و فروشندگان روبرو می شویم که این موضوع بار مالی بزرگتر را در کنار تامین هزینه های خرید ماشین آلات و توسعه فاز دوم که آنها نیز عمدتا ” با روش پرداخت نقدی صورت می پذیرد بر دوش ما می گذارد که بسیار هم سنگین است . همشهری: اشاره فرمودید که خرید ماشین آلات با روش نقدی صورت می پذیرد، آیا به این معنا است که از امكانات مالی بانکی به صورت ریالی استفاده می فرمایید؟ – امید اخباراتی ؛ خیر، تا کنون از هیچ یک از تسهیلات مالی در نظر گرفته شده دولتی و مالی از جمله صندوق ذخیره ارزی و تسهیلات خرید ماشین آلات خارجی که با دوره های تنفس عنوان می گردد، استفاده نشده است ضمن اینکه دریافت تسهیلات بصورت ریالی در شرایطی که شما بخواهید ماشین آلات وارد کنید به شکل کلی تعریف قابل استفاده ای برای واحد تولیدی را از سوی بانک عامل ندارد . شاید اگر می توانستیم بر اساس گشایش اعتبار اسنادی وارد شویم این کار عملی می شد ولی با توجه به عدم پذیرش اعتبارات اسنادی بانکی ایران توسط طرفهای خارجی، این امر تا حدود زیادی غیر عملی به نظر می رسد و متاسفانه راه حل مناسبی هم تا کنون از سوی موسسات مالی کشور برای این معضل به همین دلیل مشاهده نشده و به همین دلیل می شود عرض کنم که بیش از ۸۵ ٪ خریدهای این شرکت بار مالی بسیار بزرگی را به ما تحمیل کرده است ولی بر آن هستیم که این راه را تا حصول کامل ادامه دهیم . همشهری : عملکرد سازمانهای ذیربط در برخورد با موضوعات این صنعت چگونه ارزیابی می فرمایید ؟- امید اخباراتی : ما از تمامی مسئولین محترم تشکر می کنیم و بر این باور هستیم که تمامی تلاش مسئولین در راستای حمایت از صنایع کشور قرار دارد ولی ذکر این نکته نیز لازم است که در پاره ای موارد بعضی سنگ اندازی ها موجبات اختلال در کار و باعث از دست رفتن فرصت ها را نیز سبب می گردد و تنها در سایه خودباوری و مردم باوری می توان به نتایج چشمگیر دسترسی پیدا کرد، بهترین گواه در امر این خودباوری، سرمایه گذاری سنگینی است که در شرایط کنونی کشور که بخش صنعت کشور در رکود شدید قرار دارد و ما به تنهایی خود وارد این میدان شده ایم و امید داریم که به یاری او بر این سختی ها فائق خواهیم آمد .